Rosnące ceny usług remontowych, budowlanych.

Firmy budowlane działające na rynku nie muszą martwić się o klientów. Budowa domu, wylanie posadzki, czy położenie glazury w kuchni to usługi budowlane, których ceny w ostatnich latach poszybowały w górę. Wzrost cen w żadnym stopniu nie przełożył się na zastój w zakresie inwestowania, liczby zleceń nie ubywa, podobnie zresztą jak chętnych. 

Z danych zaprezentowanych przez portal Oferteo wynika, iż w Polsce nie brakuje klientów zainteresowanych profesjonalnymi usługami. Nie odstraszają ich nawet rosnące ceny za usług remontowe, rodacy bardzo chętnie korzystają z oferty firm budowlanych i dokonują niezbędnych zmian w aranżacji budynków mieszkalnych nawet za wyższą cenę. Twórcy raportu wzięli pod uwagę cały ubiegły rok, w którym 70% wszystkich prac dotyczyła remontów mieszkań, natomiast 30% wykończenia świeżo pobudowanej nieruchomości. Według statystyk prace dotyczyły przede wszystkim większych przestrzeni z kilkoma pomieszczeniami mieszkalnymi. Jedna czwarta prowadzonych prac była realizowana w budynkach zawierających przynajmniej pięć pomieszczeń. Nieco niżej plasowały się cztery pomieszczenia (22%) oraz remonty w pojedynczych pomieszczeniach (10%).

Wielkość pomieszczeń remontowanych najczęściej

Blisko 1/3 wszystkich prac dotyczyła budynków o metrażu od 41 do 60 m2. Nieco mniej (23%) to zadania budowlane realizowane w pomieszczeniach od 21 do 40 m2. Nie zabrakło także usług świadczonych w obiektach o kubaturze powyżej 80 m2 – 22% oraz 61 do 80 m2 – 15%. Stawkę zamykają niewielkie pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, na remont w przestrzeni mniejszej niż 20m2 zdecydowało się zaledwie 11% ankietowanych. Zgodnie ze statystykami można stwierdzić, że przeciętny Kowalski woli wyremontować cały budynek zamiast pojedynczych pomieszczeń. Wśród usług budowlanych cieszących się wciąż największą popularnością jest malowanie pomieszczeń (75%), na drugim miejscu znalazły się firmy budowlane oferujące montaż płyt GK (52%), podium zamykają glazurnicy oraz przedsiębiorstwa zajmujące się układaniem terakoty (49%). Wysoki wynik objął także usług z zakresu montażu instalacji elektrycznych (46%) oraz armatury łazienkowej (35%). Polacy najrzadziej korzystali z usług firm zajmujących się instalacjami c.o. – 19%.

Czas usług budowlanych w cenie

Jak wskazują wynik analiz, Polacy oczekują usług szybkich i terminowych. Aż ½ respondentów wskazała, iż oczekuje realizacji usługi w możliwie najkrótszym czasie. Jedynie 22% wszystkich ankietowanych stwierdziło, iż są w stanie zaczekać na wykonanie prac do miesiąca. W gronie znaleźli się także dość cierpliwi inwestorzy, którzy są w stanie zaczekać do trzech miesięcy – taką odpowiedź zaznaczyło 17 badanych. Listę zamykają osoby, które są w stanie zaczekać około pół roku (9%). Wraz z popularnością firm budowlanych i zainteresowaniem usługami, wzrosły także ceny dla poszczególnych usług. Zgodnie z dostępnymi danymi za ułożenie metra kwadratowego glazury/terakoty trzeba zapłacić 55 do ponad 70 zł. Instalacja elektryczna to koszt do 70 zł za punkt, natomiast montaż całej armatury łazienkowej to nawet 600 zł. Aktualne ceny mogą jeszcze wyższe, warto więc już teraz planując remont zarezerwować termin u sprawdzonego fachowca

Ten wpis został opublikowany w kategorii Usługi i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.