Wybór okien do płaskiego dachu.

Nowoczesne budynki z płaskim dachem wymagają szczególnej uwagi jeżeli chodzi o stolarkę okienną. Nie możemy zrezygnować z ważnego elementu jakim są okna dachowe, ponieważ często w przypadku tego typu obiektów potrzebne jest zastosowanie właściwych źródeł naturalnego światła. Zasadniczo przy tworzeniu płaskiego dachu mamy dwie możliwości wykonania konstrukcji stropodachu niewentylowanego i wentylowanego. O ile w przypadku wersji wentylowanej pomiędzy pokryciem, a stropem znajdziemy wolną przestrzeń, tak niewentylowana konstrukcja jej nie posiada. Wspominamy o tym dlatego, że wybór właściwego oświetlenia naturalnego trzeba będzie uzależnić od grubości konstrukcji z jaką mamy do czynienia. 

Tradycyjne okna dla dachów płaskich

W sprzedaży znajdziemy obecnie okna, która z powodzeniem można wykorzystać także w przypadku dachu płaskiego. W ten sposób zyskujemy duże przeszklenie, które umożliwia zagospodarowania pomieszczeń w dowolny sposób. Wysoka ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza sprawia, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się jeżeli chcemy z wybranych pomieszczeń stworzyć użytkową przestrzeń: salon, pokój dla dziecka, czy mini biuro. Często w takim wypadku montowany są okna o wymiarze 120 na 120 cm. Wśród popularnych modeli znajdziemy także okna z kopułą, tutaj możemy liczyć na szereg wymiarów spełniających indywidualne wymagania inwestora. Należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale i model. Wiele tanich wariantów nie posiada możliwości ich otwarcia. Jeżeli chcemy mieć możliwość wygodnego wietrzenia pomieszczeń to należy wybierać modele sprawdzone z funkcją drążka lub elektryki. Nie są to jednak rozwiązania tanie, natomiast zwiększają wygodę. Producenci stosują tu szereg udogodnień związanych z bezpieczeństwem oraz termoizolacją. W sprzedaży znajdziemy pakiety szybowe przeciwwłamaniowe klasy P2 (jedno i dwukomorowe, a nawet czteroszybowe). Dodatkowym zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi jest montaż kopuły, która zabezpiecza okno przed dostawaniem się do do szczelin śniegu oraz deszczówki. Tego typu okna są na zewnątrz laminowane, co w przypadku stłuczenia zabezpiecza domowników przed opadającym szkłem. Podobne zabezpieczenie na bazie akrylu lub poliwęglanu chroni powierzchnię przed czynnikami takimi jak grad, uderzenia, czy wysokie nasłonecznienie.

Świetliki punktowe wciąż w modzie

W przypadku świetlików punktowych możemy stwierdzić, iż są bardzo interesującym wyborem, jednak nie zawsze wybieranym jako pierwszy wariant. Tego typu konstrukcja jest złożona z podstawy oraz pokrywy (kopułki). Jest ona wykonana na bazie tworzywa sztucznego, żywicy poliestrowej lub blachy. Samo okno występuje w formie prostokąta lub okręgu. Jeżeli zaś chodzi o izolację to mamy tu do czynienia z budową komorową, w której profile są niekiedy dodatkowe wypełnianie twardą pianką poliuretanową w celu zachowanie wysokiej izolacji cieplnej. Świetliki punktowe są o tyle interesującym rozwiązaniem, iż mogą one dzięki zastosowanym tworzywom być profilowane w celu osiągania wypukłości. Kopułka zwykle składa się z materiałów takich jak: poliwęglan, polietylen (PETG), akryl (PMMA), czy żywica poliestrowa (GFC). Mamy tu więc do czynienia z konstrukcją złożoną z kilku warstw, co w praktyce ma swoje poważne wady. Jedną z nich jest rozszczelnianie się warstw z biegiem lat. Generuje to problem z utrzymaniem świetlików punktowych w czystości, ponieważ pod warstwy mogą dostawać się owady, a także wilgoć związana ze skraplaniem powietrza. Problem ten dotyczy jednak głównie świetlików na bazie tworzyw. W przypadku konstrukcji szklanych znajdziemy modele łączące w sobie trzy/cztery szyby wraz z wypełnieniem przestrzeni argonem.

Alternatywne świetliki tunelowe

W przypadku budynków z płaskim dachem świetliki tunelowe sprawdzają się najlepiej jeżeli mówimy o stropodachu wentylowanym. Tego typu rozwiązanie składa się z kilku elementów: kopułki instalowanej na dachu (poliwęglan/akryl), rury światłonośnej oraz rozpraszacza światła. Możemy wybrać rurę światłonośną sztywną lub elastyczną. Różnica wynika tu z rozmieszczenia wybranej powłoki. Świetliki dostępne w sprzedaży należy uzupełnić o specjalny kołnierz uszczelniający, który należy wybrać zgodnie z posiadanym pokryciem dachowym w budynku.

Wyłazy dachowe

Niecodziennym, lecz bardzo praktycznym rozwiązaniem są wyłazy dachowe. Mogą one z powodzeniem zastąpić tradycyjne okno dachowe z jednoczesnym spełnianiem funkcji użytkowych. Wyłaz pozwala na dostanie się na dach w razie potrzeby. Cechą wyróżniającą ten typ stolarki okiennej jest sposób otwierania skrzydła. Dla wymiarów 90 na 90 cm oraz 100 na 100 cm kąt otwierania wyłazu wynosi 80 stopni, natomiast wersje 90 na 120 cm oraz 120 na 120 cm to rozwarcie rzędu maksymalnie 60 stopni. Producenci w swoich modelach stosują specjalne sprężyny gazowe, które pionizują otwarte okno i uniemożliwiają mu samoczynne zamykanie. Profile są dodatkowo wyposażone w specjalne gumy, które chronią użytkownika przed poślizgnięciem się przy wychodzeniu na dach.

Okno płaskie na specjalnej ramie

Rynkową nowością, która przyjęła się na dobre w nowoczesnych budynkach mieszkalnych są okna instalowane na specjalnej ramie. Konstrukcja ta zwiększa kąt nachylenia, co pozwala na montaż dowolnego okna dachowego przy równoczesnym zachowaniu najwyższej możliwej wygody jego otwierania. Wariant ten sprawdza się z powodzeniem w pomieszczeniach często użytkowanych takich jak sypialnia. Zyskujemy w pełni doświetlający otwór, który bardzo łatwo jest uchylić w celu przewietrzenia pomieszczenia. Okna płaskie cechuje bardzo wysoka termoizolacyjność, sprawia to, iż jest to wariant bardzo chętnie wybierany przez wymagających klientów. Znajdziemy tu modele z pakietami: trzy, a niekiedy czterokomorowymi. Interesującym rozwiązaniem stosowanym przez producentów są modele, które pozwalają na zrównanie miejsca pokrycia z powierzchnią okna. Wygląda to niezwykle estetycznie, a wysokie parametry termoizolacyjne przemawiają za wyborem tego rozwiązania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.