Sprawdzamy prawidłowy montaż okien. Jak to zrobić?

Szukając okien i odpowiedniej firmy do montażu w mieszkaniu lub domu często pojawia się myśl, czy aby zostaniemy potraktowani w sposób profesjonalny i fachowy. Takie rozważania to często wynik naszej niewiedzy, gdyż sami nie mamy pojęcia o tym, jak sprawdzić poprawność wykonanego montażu. Brak doświadczenia w tym zakresie nie stawia nas wcale na przegranej pozycji, gdyż istnieją proste zasady ułatwiające ocenę jakości zainstalowanych okien. 

Na początku po zakończonych pracach dobrze jest sprawdzić okucia okienne. W tym celu najprościej mówiąc otwieramy i zamykamy okna przy wykorzystaniu klamki. Później już na otwartym skrzydle poruszamy klamką i obserwujemy wszystkie części ruchome, czy poruszają się lekko i nie ma żadnego ocierania materiałów o siebie. Następnie kontrolujemy profile okienne oraz szyby. Sprawdzamy ewentualne zarysowania powierzchniowe, a w przypadku okien w kolorze przyglądamy się okleinie, nie powinna mieć ona żadnych naderwań. Dobrym wyjściem jest odsunięcie się na odległość 1,5 metra od okna, dzięki temu łatwiej jest odnaleźć wszelkie niedoskonałości.

Kolejna sprawa to równe umocowanie okien, sprawdzimy to przy pomocy zwykłej poziomicy. Narzędzie to nie musi pokazać idealnego pionu, lekkie odchylenia nie są żadnym błędem. Wadliwa konstrukcja będzie dopiero wtedy, gdy wskaźnik poziomicy odchyli się zbyt mocno w którąś ze stron. Jeżeli nie posiadamy poziomicy to możemy skorzystać z prostej metody, które pozwoli ocenić prawidłowe umocowanie okien. W tym celu otwieramy jedno ze skrzydeł i jeżeli zamyka się ono samo lub otwiera to jest to błąd montażystów. Warto jednak wiedzieć, że ma to rację bytu tylko wtedy, gdy dzień jest bezwietrzny. Następna kwestia to sprawdzenie wszelkich zarysowań oraz pęknięć w okolicach zawiasów. Końcowy etap to kontrola docisku okna przy pomocy zwykłej kartki papieru. Jak to zrobić? Wystarczy wsunąć ją pomiędzy ramę i skrzydło, a następnie zamknąć okno. Jeśli kartka da się z łatwością wysunąć to oznacza, iż potrzebna jest regulacja okna, ponieważ nie mamy wystarczającego docisku.

Źródło: http://okna-tomczak.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Sprawdzamy prawidłowy montaż okien. Jak to zrobić?

  1. Pingback: Samoregulujący kabel grzejny do rur. Jak zapobiegać przymarzaniu? | Materiały budowlane

Możliwość komentowania jest wyłączona.