Piec na pellet w starym domu. Materiał lepszy od węgla?

Idąc z postępem także w zakresie wyposażenia domu część osób rozważa porzucenie ogrzewania węglowego i zastąpienie go dużo bardziej ekologicznym i tańszych w użytkowaniu piecem na pellet oraz ekogroszek. Pellet cechuje się największą oszczędnością, natomiast ekogroszek osiąga doskonałe efekty spalania. Pellet nie ma sobie równych jeżeli chodzi o parametry ekologiczne, ponieważ w procesie spalania nie uwalnia do atmosfery żadnych szkodliwych substancji chemicznych. 

Dodatkowo sam piec grzewczy jest prosty w obsłudze i nie ma potrzeby ciągłego doglądania urządzenia. Głównym elementem takiego pieca jest wielolitrażowy pojemnik na materiał, który jest połączony z automatycznym systemem rozpalania oraz czyszczenia. Ponadto urządzenie da się połączyć z elektronicznymi sterownikami, które umożliwiają odciążenie osób starszych muszących do tej pory stale doglądać pieca. Rola człowieka sprowadza się wtedy tylko do uzupełnienia kończącego się paliwa. Należy dodać, iż w przypadku pelletu w trakcie spalania do atmosfery dostaje się bardzo nieduża ilość spalin, przy zachowaniu 90-procentowej sprawności cieplnej. Ile takie rozwiązanie kosztuje? Wszystko zależy od złożoności danej konstrukcji, przeważnie piec na pellet to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele będzie zależało do zastosowanych rozwiązań, montażu podajników paliwa, zbiorników, czy samej konstrukcji. Możemy pokusić się o wybór podajnika, który pozwoli transportować pellet na większą odległość, co jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy materiał położony jest w dalszej odległości od pieca.

Chętnie wybierane w sklepach są kotły jednofunkcyjne, które pełnią funkcję instalacji grzewczej, natomiast niezbędny jest zakup zbiornika na ciepłą wodę. Przy wyborze nie warto popełniać błędu jakim jest zakup kotła o wyższej mocy znamionowej niż ta zapisana w projekcie budynku. Piec praktycznie przez cały okres grzewczy pracuje z mocą niższą od maksymalnej. Takie urządzenie będzie zawsze droższe, a my i tak nie wykorzystamy tych możliwości

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.