Tynki maszynowe i agregat tynkarski. Jak działa metoda natryskowa?

Użytkowanie agregatu tynkarskiego pozwala na wykonanie tynków gipsowych znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjną metodą narzutową. Tak zrobiona powłoka ma jednakowe właściwości na całej powierzchni, jest ona gładka i idealnie równa. Wszystko to skłania wielu inwestorów do wyboru właśnie takiego rozwiązania w celu przyspieszenia całej inwestycji. 

Agregat tynkarski

Podstawową maszyną usprawniającą prace budowlane wewnątrz budynku jest agregat tynkarski. Jest to urządzenie wygodne, szybkie i wydajne zarazem. Jeżeli prace wykonuje wprawiona firma to możliwe jest uzyskanie wydajności na poziomie nawet 140 mkw. położonego w ciągu dnia tynku. Zauważamy więc jak wielce jest to pożądany rezultat, wystarczy jedynie zaczekać na zaschnięcie i stwardnienie całej powierzchni. Osoby niewprawione w wykonywaniu tynków przy użyciu agregatu powinny uwzględnić właściwości rozrobionej mieszanki. Powinna ona w swej konsystencji przypominać bitą śmietanę. Aby uzyskać taką konsystencję, wystarczy wymieszać ze sobą większą ilość wody zarobkowej z gipsem aż do momentu uzyskania zadowalającej mieszanki. Po nałożeniu tynku przy użyciu pistoletu natryskowego należy dokładnie zadbać o pierwszą dobę od chwili aplikacji. Powierzchnia jest wtedy w newralgicznym punkcie, gdzie zachodzi proces wiązań międzycząsteczkowych oraz stabilizacji. Tynk nie może być poddany dużym różnicom temperatur, unikać należy zbyt mocnego wietrzenia pomieszczeń lub zbyt szybkiego suszenia. Po 24 – godzinach możemy przystąpić do wentylacji budynku. Bardzo podobny schemat działania pod kątem aplikacji widzimy także w przypadku izolacji pianką. Tutaj również wykorzystujemy specjalny agregat umożliwiający dokładne pokrycie wybranej powierzchni i jej docieplenie.

Ile czasu potrzeba na wyschnięcie tynku maszynowego?

Czas wysychania dla powłok wykonywanych tradycyjnie, jak i maszynowo zależy w dużej mierze od grubości warstwy, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w budynku. Przeciętny czas potrzebny na wyschnięcie wynosi w granicach 14 dni. W pomieszczeniach znajdziemy przestrzenie lepiej i gorzej wysychające np. narożniki. Literatura fachowa oraz praktyka pozwalają stwierdzić, iż dobrze jest przyjąć czas wysychania wynoszący 24 godziny dla 1 mm grubości tynku. Jest to współczynnik określany w przypadku dobrych warunków pogodowych. W trakcie trwających przez wiele dni opadów deszczu powietrze może być bardzo wilgotne, co zdecydowanie wydłuży czas wysychania. Nie oznacza to jednak, że w okresie jesienno – zimowym musimy rezygnować z położenia tynku maszynowego. Temperatura przy jakiej możemy prowadzić prace może wahać się między +5 do +25 stopni Celsjusza. Stopień wysychania najłatwiej jest ocenić po wyglądzie ścian, których powierzchnia powinna stać się gładka i jasna. Do dalszego etapu prac związanego z malowaniem, czy też tapetowaniem możemy przystąpić dopiero po całkowitym odparowaniu wilgoci z podłoża. Podsumowując, jeżeli liczy się dla nas czas wykonania tynków to użycie agregatu będzie najlepszym rozwiązaniem. Wówczas możemy pozostawić więcej czasu na wysychanie tynków, gdyż zbyt radykalne suszenie i zwiększanie temperatur zamiast przyspieszyć, opóźni dalsze prace. W skrajnych przypadkach dojdzie do zbyt dużych naprężeń i pękania tynku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.