Często w sklepach budowlanych usłyszymy o odporności cegieł klinkierowych na wiele rodzajów zabrudzeń, po części jest to prawda. Należy jednak pamiętać, że na ścianach mogą pojawiać się wykwity solne, które nie oddziaływują negatywnie na samą powierzchnię materiału. W czasie dużych opadów deszczu mogą zniknąć, jednak w miejscach ciągle zawilgoconych możemy mieć do czynienia z tą szpecącą przypadłością. Co wówczas możemy zrobić i co jest przyczyną wysoleń na budynkach?
Główną przyczyną występowania wykwitów solnych jest woda, która już podczas stawiania konstrukcji może mieć wpływ na dalsze występowanie tego procesu. Należy zawsze wybierać półsuchą zaprawę, ważne są też spoiny posiadającej możliwie jak najmniejszą ilość wody. Problem stanowi zbyt szybkie układanie kolejnych materiałów, jeszcze przed dobrym wyschnięciem zaprawy murarskiej. Wykwitów można też uniknąć dbając o to, aby słupy z klinkieru nie miały w swej strukturze dużej ilości wilgoci. W tym celu można oddzielić elementy z klinkieru od fundamentów. Możemy to zrobić korzystając z hydroizolacji z folii PCV lub papy. Murowanie klinkieru to istotny etap, w czasie którego powinniśmy zrezygnować z zapraw z dodatkiem wapna.
Wykwity już się pojawiły, co robić?
Jeśli już postawiliśmy budynek, a pojawienia się wysoleń stało się faktem to musimy podjąć decyzję o usunięciu zabrudzeń własnymi siłami. Można to zrobić korzystając z gąbki, bądź szczotki i niedużą ilością wody. .Metoda ta działa dla płytkich i niedużych zabrudzeń, natomiast dla wykwitów wapiennych o dużych rozmiarach musimy użyć innego sposobu. Dobrym wyjściem jest nabycie specjalistycznego środka, którym to myjemy powierzchnię kilkukrotnie. Powtarzanie tego procesu jest konieczne. Bardzo dobrze sprawdzają się tu środki na bazie silikonu, zyskujemy wówczas klinkier mniej podatny na wszelkie nasiąkanie wody. Wadą tego rozwiązania może być lśniąca warstwa, która nie musi podobać się nam wizualnie. Takie oczyszczanie należy powtarzać co 4-5 lat, a wszelkie próby mycia najpierw wykonujemy na niedużym fragmencie ściany żeby zobaczyć efekt. Wszelkiego rodzaju ubytki w spoinach należy regularnie uzupełniać, podobnie ze szczelinami.