Ściany dwuwarstwowe tworzą znacznie lepszą izolację w budynkach takich jak domy, czy obiekty handlowe. Tworzenie takiej struktury polega na postawieniu ściany nośnej, która j jest wspierana grubą warstwą zabezpieczającą. Budując domowe ściany można wziąć pod uwagę wiele różnych materiałów m.in. pustaki, beton komórkowy,cegły, ceramikę. Przy wyborze należy dostosować wymiary materiałów do właściwości określonych w projekcie budowlanym.
Podstawową zaletą tworzenie ścian dwuwarstwowych jest bardzo dobra izolacja. Warto wspomnieć także łatwości montażu i opcji rozdzielenia określonych etapów na kilka części. Pierwszy to budowa ściany nośnej, kolejny etap to zastosowanie ocieplenia. Ściany dwuwarstwowe charakteryzują się równomierną ciepłochronnością. Dodatkowo wydane na ten cel pieniądze szybko się zwrócą, gdyż wykonany fundament nie będzie musiał być tak gruby, izolację zapewnią grubsze ściany. Ściany jednowarstwowe to większy wydatek w postaci konieczności wylania grubszego fundamentu. Dodatkowo przyjdzie nam zapłacić więcej za ogrzewanie, gdyż mury nie będą tak dobrze izolowane i ciepło będzie uciekać szybciej.
Jakie ocieplenie ścian dwuwarstwowych wybrać?
Jeżeli chcemy zabezpieczyć przed stratą ciepła ściany dwuwarstwowe to dobrym wyborem będzie wzięcie pod uwagę dwóch metod: lekkiej suchej i lekkiej mokrej. Lekka sucha polega na izolacja ścian za pomocą wełny mineralnej w punktach, gdzie styropian nie zdaje egzaminu. Z kolei metoda lekka mokra składa się z naklejania styropianu przy pomocy zaprawy i kleju.