Wykonanie, obróbka i budowa kosza dachowego. Jak to zrobić?

Pokrycie dachowe to bardzo ważny element każdego budynku, zarówno domu jak i obiektu handlowego. Tutaj dochodzi do skupienia się w jednym miejscu negatywne czynniki atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu, słońca, wiatru, czy gradu. Niezwykle ważne jest fachowy montaż całej konstrukcji, ponieważ od tego zależy odporność dachu przez kolejne lata. Fakt jest jednak taki, że nawet doskonale wykonany dach będzie miał swoje mocne i słabe strony, wśród tych drugich możemy wymienić właśnie kosz dachowy. 

Kosz dachowy to najprościej mówiąc rynna dachowa, a dokładniej szczelina położona w miejscu styku dwóch fragmentów dachu ze sobą lub też dachu z kominem. Prawidłowe odprowadzanie wody przez kosz dachowy jest bardzo ważne, gdyż każda nieprawidłowość prędzej, czy później wprowadzi do budynku wilgoć. Aby z konstrukcją dachu nie było problemów powinna ona być wykonana zgodnie z przyjętym projektem budowlanym. Najważniejszą rzeczą jest określenie szczeliny o odpowiedniej szerokości dla kosza dachowego. Przyjmuje się, iż powinien posiadać on szerokość dostosowaną do jego długości, zapewni to ochronę i pozbycie się dużych ilości deszczówki z dachu.

Instalując kosz dachowy trzeba dokładnie przygotować powierzchnię. Istotne jest tu wykonanie warstwy izolującej tak, aby nie było dostępu do wilgoci wnikającej do środka. Istnieją dwa sensowne rozwiązania: membrana lub papa termozgrzewalna. Taką powierzchnię uzupełniamy blachą o wybranym kolorze, warto go dostosować do barwy dachu. Kolejny etap to przygotowanie rynien, które formujemy wyginając na odpowiedni kształt i układając je na zakładkę. Nie zapominajmy o wykorzystaniu specjalnych klamerek zamiast gwoździ, gdyż te drugie nie zapewniają idealnie szczelnej konstrukcji.  Wszelkie elementy łączące kosz dachowy z połaciami trzeba dodatkowo zabezpieczyć gąbką samoprzylepną. Musimy też wiedzieć, że rynna w punkcie styku z połacią dachową musi być ukształtowana pod kątem prostym, dzięki temu woda nie będzie podciekała pod dach. Zobacz także: cokół domu jednorodzinnego, czy elewacja bez cokołu?

Taka instalacja może nie jest zbyt łatwa w wykonaniu, ale musimy ją zrobić. W przypadku braku umiejętności i wiedzy najlepiej jest skorzystać z usług firmy z doświadczeniem, która bez problemu doradzi i zajmie się wykonaniem trwałego i sztywnego kosza dachowego, któremu niestraszny jest żaden deszcz i grad. 

Źródło: Dachy Białystok

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dachy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.