Nowoczesny dom parterowy. Tańszy w utrzymaniu?

Wiele projektowanych i stawianych aktualnie domów opiera się na konstrukcji złożonej z dużej przestrzeni bez pięter. Tego typu obiekt łatwiej jest wybudować, skraca się więc czas pracy i odchodzi część kosztów. Rezygnacja z pięter ma swoje zalety, ale też wady. Zapewne można zauważyć, że domy jednokondygnacyjne bardzo dobrze komponują się z dużym tarasem i ogrodem. Takie zestawienie ze sobą roślinności ze strukturą budynku tworzy interesujący klimat. Integracja z przestrzenią wokół to pierwszy z dużych plusów dla osób zdecydowanych na takie rozwiązanie. 

Brak schodów w domu parterowym to spore ułatwienie dla osób starszych, które mogą mieć kłopoty z pokonywaniem wzniesień. Jeśli więc wychodzimy myślami w przyszłość to trzeba zapewnić starszym mieszkańcom domu przestrzeń, gdzie będą mogli wypoczywać. Tak samo ma się sytuacja z dziećmi, które nie będą narażone na konieczność pokonywania schodów oraz związane z tym wypadki. Dodatkowo jedna kondygnacja pozwala całej rodzinie dużo lepszą integrację. Taki dom tworzy doskonałą przestrzeń dla całej rodziny i łączy pokolenia. Patrząc na koszty wybudowania to dom parterowy jest zwykle tańszy i to mimo że fundament pod budynek musi być wytrzymalszy. Projekt jednokondygnacyjnego domu jest prostszy w wykonaniu i nie wymaga od nas tak dużej ilości czasu jak w przypadku kilkupiętrowych domów.

W domu parterowym unikniemy następujących kosztów:

    • instalacji i zrobienia schodów

    • stworzenia stropów, a także ścian niezbędnych do budowy dodatkowego piętra

    • nie będziemy musieli kupować i montować okien dachowych

    • zniknie problem przystosowania poddasza

    • liczba montowanych okien w pokojach będzie mniejsza

Więcej zapłacimy za następujące działania:

    • zamontowanie oraz zakup rur instalacyjnych

    • montaż wentylacji mechanicznej i komina

    • wykonanie dachu, koszty doprowadzenia wody do wszystkich pokojów

Musimy jednak wiedzieć, że nasza działka musi posiadać określone rozmiary. Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca to warto rozważyć wykonanie tradycyjnego domu. Inaczej może zabraknąć nam miejsca na stworzenie tarasu i ogródka. Dodatkowo umiejscowienie domu na niewielkim obszarze sprawi, że będziemy na widoki naszych sąsiadów, którzy będą mogli obserwować nasze życie. Wadą domu parterowego będzie też wykonanie odpowiedniego dachu, którym trzeba pokryć większą powierzchnię. Warto wówczas zastanowić się nad płaskim dachem, w którym zamontujemy świetliki ułatwiające dostęp do większej ilości światła.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.