Wiele osób posiada auto i budując dom myśli o stworzeniu garażu dla niego. Realizacja tej niewielkiej inwestycji może nam sprawić dużo problemów, które odbiją się na naszym budżecie oraz na wygodzie użytkowania. Przejrzymy błędy przy budowie garażu, które po zapoznaniu ułatwią odpowiednie wykonanie.
Pierwsza sprawa do niedostosowanie projektu garażu do rozmiarów działki. Jeśli mamy ograniczonej wielkości niedużą powierzchnię to błędem jest budowa garażu wolnostojącego. To oddzielenie pozbawi nas sporej przestrzeni, którą da się przeznaczyć na altankę lub ogród. Przy niewielkich działkach najlepiej wybrać garaże zabudowane w strukturę budynku. W przypadku dużych działek ta zasada nie obowiązuje i mamy wolną rękę. Następna kwestia to niedopasowanie projektu do naszych potrzeb. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania należy dobrze ocenić wielkość jaka jest niezbędna oraz do czego garaż będzie wykorzystywany. Właściciele kilku samochodów wybiorą obiekt o dwóch stanowiskach, ponadto przyda się nieduża przestrzeń, gdzie można trzymać opony, narzędzia ogrodowe inny sprzęt. Wtedy należy zastanowić się nad powiększeniem garażuj. Bardzo ważne jest również rozmieszczenie garażu pod względem kierunków świata. Obiekt znajdujący się w bryle budynku najlepiej jest budować po północnej stronie domu, dzięki temu nie ma możliwości zasłaniania słońca i światła do reszty budynku.
Nieodpowiednio zastosowany system ogrzewania to następny błąd. Garażu nie musimy ogrzewać, czasem w zależności od wielkości można zainstalować jeden grzejnik podłączony do domowej sieci cieplnej. Trzeba jednak pamiętać dociepleniu budynku, zarówno jeżeli chodzi o garaż wolnostojący, czy wbudowany w bryłę domu. Dzięki temu zmniejszymy koszty utrzymania takiej konstrukcji. Zdecydowanie nieodpowiedni będzie w garażu niezastosowanie wentylacji, która powinna znaleźć się w każdym garażu. Warto o tym wiedzieć ponieważ spaliny i brudne powietrze powinny mieć ujście. Zły przepływ powietrza może prowadzić do emisji spalin do wnętrza domu. Rozwiązaniem problemu są otwory wentylacyjne lub wentylator włączany automatycznie w czasie otwieranie się bramy.
Ostatnia sprawa, a raczej dwie to brak dojazdu oraz wybór nieodpowiedniej stylistyki. Nie posiadając dojazdu garażu będziemy mieli problem z codziennym korzystaniem z garażu. Budynek do parkowania aut tworzyliśmy z myślą o funkcjonalności. Odpowiednio wyznaczona droga to taka, która znajduje się w linii prostej od bramy wjazdowej, przez posesję i do stacji końcowej jaką jest garaż. W przypadku stylistyki to źle widziane są konstrukcje niedopasowane do reszty domu.
Zobacz także: producent bram segmentowych.
Pingback: Cokół domu jednorodzinnego, czy elewacja bez cokołu? | Materiały budowlane
Pingback: Współczynnik przenikania ciepła w bramie garażowej i uciekające ciepło. | Materiały budowlane