Pytania tego typu nie należą wcale do rzadkości, gdyż prędzej, czy później spotyka się z tym praktycznie każdy właściciel działki rolnej. Jeżeli jej nie odrolnimy to możemy zapomnieć o postawieniu domu, jednak obiekty mniejsze pobudujemy bez problemu po spełnieniu pewnych wymagań. Dobrze jest zapoznać się z tym tematem, aby później nie mieć żadnych problemów ze strony prawa. Więcej informacji o rolnictwie znajdziesz pod tym adresem: http://forum-rolnika.pl
W tym artykule omówimy przykłady obiektów, które są możliwe do wykonania po złożeniu jedynie zgłoszenia o chęci budowy bez potrzeby uzyskania pozwolenia. Taki dokument nie jest konieczny jeżeli chodzi o budynki gospodarcze powiązane z rolnictwem np. wykonanie dodatkowego obiektu na działce siedliskowej. Wtedy możemy pokusić się o wykonanie parterowego budynku gospodarczego o maksymalnej wielkości 35 mkw i rozpiętości nie większej niż 4,8 m. Podobnie ma się sytuacja dla wszelkiego typu oranżerii, wiat, altan, czy obiektów gospodarczych. Taki budynek nie może przekraczać powierzchni 25 mkw., obowiązuje także ograniczenie określające maksymalną liczbę takich budynków. Na każde 500 mkw działki, ilość budynków nie może wynosić więcej niż dwa. Jeśli mamy pewność co do legalności stawianej konstrukcji i nie musimy uzyskać pisemnej zgody na budowę to wystarczy tylko zadbać o zgłoszenie tego faktu. Jak to zrobić?
Sprawa jest w zasadzie bardzo prosta, należy przygotować pismo zawierające sposób wykonania prac, ich zakres, typ budynku i czas rozpoczęcia. Konieczne jest też dołączenie kopii dokumentu potwierdzającego nasze prawo do gospodarowania określonym terenem. Czasem trzeba jeszcze dołączyć inne dokumenty np. pozwolenia, szkice, czy uzgodnienia. W razie takiej potrzeby fakt ten zgłasza nam urząd, który określa pewien termin do kiedy trzeba dostarczyć dokumenty. Jeśli o tym zapomnimy to otrzymamy decyzję odmowną, a więc warto tego dopilnować. Zobacz także: Grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe.