Wełna mineralna do ociepleń. Co należy wiedzieć?

Ten znany od wielu lat materiał wciąż znajduje zastosowanie dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym zarówno termicznie, jak i akustycznie. Ponadto wełna mineralna jest niepalna, co za tym idzie jest to w pełni bezpieczny produkt. Gdzie wykorzystuje się ocieplenia tego typu? 

Wełną mineralną można ocieplić niemal każdą część budynku: ściany, obudowę kominka, stropy, czy poddasze. Wszystko będzie zależeć od naszych potrzeb, gdyż różne wersje materiałów sprawdzą się w określonych miejscach. Dlatego tak istotne jest jeszcze przed zakupem określenie ile będziemy potrzebować wełny mineralnej, ceny za rolkę zawsze podawane są metrach kwadratowych. Wybierając wełnę trzeba zwrócić się ku sprawdzonym producentom, którzy oferują produkty wysokiej jakości z niezbędnymi atestami higienicznymi, odpowiednimi właściwościami termoizolacyjnymi, czy też certyfikatami. Szczegółowy opis danego materiału znajduje się zwykle na opakowaniu lub też na stronie internetowej sprzedawcy. Podczas układania wełny mineralnej niekiedy konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przed pyłem powstającym w czasie tego procesu. Dobrze jest mieć przezroczyste okulary oraz maseczkę chroniącą drogi oddechowe. Inaczej ma się sprawa jeżeli wybierzemy wełnę bez składnika w postaci formaldehydu, który jest odpowiedzialny za pylenie materiału. Jeżeli go nie ma, znika problem z ochroną ciała.

Jakie rodzaje wełny mineralnej wyróżniamy?

W sklepach budowlanych znajdziemy dwa typy: wełnę w postaci płyt lub też mat. Maty cechują się niską gęstością oraz nieco większą grubością, zachowują przy tym sprężystość i są lekkie. Można je bez problemu układać niemal na każdej powierzchni, do której będą bardzo dobrze przylegać, pozbywając się wszelkich szczelin mogących prowadzić do utraty ciepła z budynku. Maty znajdziemy w dwóch formach: wełny w formie zwijanych rolek lub arkuszy. Natomiast drugi typ jakim są płyty to produkt znacznie sztywniejszy od mat, wynika to często z zastosowanego wzmocnienia w postaci siatki z drutu. Jeżeli chodzi o gęstość i twardość to mamy szerokie spektrum, którym możemy się kierować w zależności od potrzeb np. miękkie płyty o gęstości do 20 kg na metr sześcienny lub też twarde o gęstości ponad 100 kg na metr sześcienny.

Jaki wybór będzie najlepszy?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, gdyż do różnych zastosowań potrzebować będziemy innego rodzaju wełny. W przypadku ściany zewnętrznych zwykle wykorzystuje się półtwardą wełnę mineralną. W przypadku ograniczonego miejsca i chęci uzyskania cienkich ścian najlepiej jest szukać wełny o niskim współczynniku przewodnictwa cieplnego. W przypadku wnętrza budynku i ścian dobrze jest wykorzystać miękkie płyty wełniane, które nie tylko izolują obiekt termicznie, ale również akustycznie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku sufitów, podłóg oraz poddaszy. Jeśli chodzi o zabezpieczenie kominka to należy dobierać wyłącznie płyty zabezpieczone folią aluminiową.

Możesz zainteresować się również usługą piankowania poddaszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Izolacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.