Budowa domu, ale także każdego innego budynku powinna być bardzo dokładnie przemyślana również pod kątem finansowym. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy kwoty dla poszczególnych etapów inwestycji są niedoszacowane. Rodzi to poważne problemy w postaci trudności z dokończeniem budynku w zaplanowanym budżecie. Aby tego uniknąć dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie kosztorysu, który zawierał będzie faktyczne dane dotyczące poszczególnych etapów prowadzonych prac oraz kosztów z nimi związanych.
Co powinno znaleźć się w kosztorysie?
Rzeczowo wykonany kosztorys powinien zawierać nie tylko zestawienie kosztów dla poszczególnych elementów, ale także uwzględniać wykaz wszystkich prac. Dokument należy podzielić na dwie części: kosztorys dotyczący ilości potrzebnych materiałów budowlanych oraz czas potrzebny na wykonanie konkretnych zadań, wraz z określeniem kosztów robocizny. Uwzględnić należy także koszty poboczne, które generują często wydatki, o których inwestor mógł zapomnieć. Wśród nich znajdą się koszty związane z wynajmem maszyn budowlanych. Tego typu podział pozwala w dość skutecznym przybliżeniu zobrazować finalny koszt całej inwestycji wraz z dookreśleniem terminu zakończenia wszystkich prac.
Zaletą tworzenia kosztorysów dla inwestycji budowlanych jest przede wszystkim możliwość oszacowania ponoszonych wydatków na każdym z etapów prac. To niezbędny element dla każdego inwestora, który decyduje o być, albo nie być wybranej realizacji. Jeżeli już wstępne przeliczenia wykazują, iż zabraknie nam znacznej części środków na budowę to warto zastanowić się, czy aby na pewno podołamy z realizacją zaplanowanego projektu. Należy dodać, iż kosztorys z dokładnym wyliczeniem powyższych wydatków stanowi podstawę do negocjacji z bankiem o przyznanie kredytu. Uwzględnienie rynkowych cen za wykonanie poszczególnych usług budowlanych pozwala z kolei na prowadzenie konkretnych rozmów z firmami. W ten sposób unikamy problemu z wyborem oferty najbliższej z naszymi finansowymi oczekiwaniami. Nie dochodzi więc do sytuacji, kiedy inwestor nie zdaje sobie sprawy czy oferta wykonania danego zadania jest rzeczywiście konkurencyjna, czy może mamy do czynienia z naciąganiem na dodatkowe koszty. Znika więc problem z nieuczciwymi wykonawcami, którzy korzystają niekiedy z zaniżania kosztów usług.
Kosztorys ułatwia także rozplanowanie wszystkich etapów prac na przestrzeni miesięcy. Pozwala to nie tylko na lepsze dysponowanie gotówką, ale też uwzględnienie czasu niezbędnego na przeprowadzenie prac, czy też kosztów za wybrane usługi budowlane i materiały. W ten sposób zyskujemy także jasny przegląd sytuacji na placu budowy. Wiemy, czy wybrane zadanie jest realizowane zgodnie z założeniami czasowymi, łatwiej jest także o kontrolę prac fachowców. W dokumencie warto uwzględnić dodatkowy koszt wynoszący do maksymalnie 10%. Suma ta pozwala na pokrycie ewentualnych kosztów, które wynikają z czynników niezależnych od inwestora. Może to być potrzeba drobnych zmian architektonicznych, czy wyrównania terenu, pozyskania droższych materiałów, czy zmiana firmy świadczącej usługi budowlane.