Wentylacja w domu, firmie a jakość powietrza.

Inwestycja w wentylację to pierwszy krok do wyposażenia budynku w rozwiązanie poprawiające komfort dla osób przebywających wewnątrz. Niestety wentylacja grawitacyjna ma szereg wad, które utrudniają utrzymanie właściwej jakości powietrza w obiektach użytkowych. Przekłada się to finalnie na niższy komfort dla mieszkańców i pracowników. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym możliwościom systemów dostępnych na rynku. 

Nowoczesne budynki stanowią problem dla wymiany powietrza?

Problem właściwej wentylacji dotyczy obecnie w szczególności nowych budynków, ale i te starszej daty generują sprawiają wiele kłopotów. Zbyt intensywna wentylacja prowadzi do ucieczek ciepła z budynku, z kolei zbyt szczelna może prowadzić do powstawania niesprzyjających warunków. Rodzi to niekiedy obawę o stan zdrowia mieszkańców i pracowników korzystających z obiektu wyposażonego w niezbyt skuteczny system wentylacji. Zbyt duża szczelność może być przyczyną problemów zdrowotnych takich jak: ból głowy, oczu, podrażnienie błony śluzowej gardła, nosa oraz ogólne zmęczenie. Im wyższa szczelność w budynku, tym większa szansa na skraplanie się pary wodnej na powierzchniach trwałych. Wysokie natężenie wilgoci jest często powodem rozwoju grzybów, pleśni na ścianach oraz prowadzi do uszkodzenia elementów drewnianych w budynku. Zachowanie odpowiednich warunków jest o tyle trudne, iż obecnie produkowana stolarka drzwiowa i okienna cechuje się bardzo wysoką szczelnością. Jednym z rozwiązań w przypadku okien jest montaż nawiewników, co tylko w pewnym stopniu niweluje problem z wentylacją.

Każdy wentylowany budynek powinien podlegać ścisłej kontroli właściciela lub osoby zarządzającej. Należy na bieżąco monitorować stan przewodów wentylacyjnych, gdzie mogą występować nieszczelności i niedrożność. Często stosowanym rozwiązaniem jest instalacja zakończenia przewodów wentylacyjnych nieco ponad dachem. Wówczas powstaje podciśnienie, co pozwala skuteczniej wyprowadzić powietrze z wnętrza budynku. W obiektach takich jak pomieszczenia sanitarne, punkty gastronomiczne, czy kuchnia w domu dobrym wyjściem jest montaż okapów lub wentylatorów.

Jak właściwie oczyścić powietrze?

Jeżeli mówimy o właściwej wentylacji budynku to nie sposób pominąć roli jaką odgrywają oczyszczacze powietrza. Urządzenia te montowane w domach, firmach pozwalają na pozbycie się z powietrza alergenów oraz zanieczyszczeń. Jest to szczególnie skuteczne rozwiązanie w okresie zimowym, kiedy do atmosfery trafiają znaczne ilości dwutlenku węgla. Tego typu urządzenia pozwalają na wychwycenie dzięki zamontowanym filtrom wszelkiego rodzaju nieczystości i zapachów obecnych w powietrzu. Spośród stosowanych w urządzeniach filtrów możemy wyróżnić m.in. filtry elektrostatyczne, warstwowe, a także na bazie węgla aktywowanego. Niekiedy oczyszczacze są wyposażone w kilka różnych filtrów. Jeden z nich jest głównym narzędziem do eliminowania nieczystości z powietrza, natomiast reszta stanowi dodatkowy system wspomagający. Dowiedz się więcej na stronie: rekuperacja Łomża.

Montaż rekuperatora zniweluje większość problemów?

Rozwiązaniem coraz chętniej wybieranych przez inwestorów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem rekuperacji. Jednorazowy koszt takiej inwestycji jest co prawda większy, ale tego typu instalacja sprawdza się najlepiej spośród wymienionych rozwiązań. Rekuperator pozwala na pełną wymianę powietrza w budynku, przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych właściwości termoizolacyjnych. W trakcie zimy rekuperacja pozwala na pozbycie się z budynku „zużytego” powietrza i zastąpienie go nowym, oczyszczonym. Rozwiązanie to różni się zdecydowanie od innych dostępnych na rynku, gdyż tutaj nie ma miejsca na ucieczki ciepła. System pobiera co prawda powietrze z zewnątrz, jednak jest ono dogrzewane i oczyszczane przez filtry zastosowane w instalacji. W ten sposób nie ponosimy dodatkowych kosztów na zakup dodatkowego oczyszczacza powietrza. Ponadto nie generuje to wzrostu rachunków za energię cieplną w budynku. Wymiennik ciepła działa niemal automatycznie i nie wymaga naszej uwagi. Wewnątrz obiektu wyposażonego w system wentylacji z rekuperatorem panują optymalne warunki do pracy i życia. Powietrze zawsze ma odpowiednią temperaturę, nie zawiera szkodliwych alergenów, a cały system nie powoduje ucieczki ciepła z budynku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wentylacja w domu, firmie a jakość powietrza.

  1. Pingback: Problemy z wentylacją grawitacyjną, z którymi borykają się inwestorzy. – Blog Dom w Stylu

Możliwość komentowania jest wyłączona.