Dysperbit dla wielu osób może być zupełnie nieznany jako materiał budowlany. Przy jego pomocy da się wykonać izolację wodną dla fundamentów, ale też dla dachu domu. Taką hydroizolacją aplikuje się w prosty sposób ze względu na konsystencję i pełni ona zabezpieczenie przed deszczem oraz wodami gruntowymi. To bardzo ważne już na etapie budowy budynku, ponieważ nikt nie chce mieć kłopotów z zawilgoceniami. Substancją ochronną jaką można w celu ochrony wykorzystać jest właśnie dysperbit.
Cieniutka warstwa dysperbitowa w odróżnieniu od chociażby smoły nie wymaga specjalnego przygotowania i nagrzewania przed użyciem. Produkt ten jest dostępny w sprzedaży w wiaderkach i pojemnikach 5,10 i 20 kg i jest gotowy do użycia tuż po otwarciu. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na przechowywanie hydroizolacji w określonych warunkach. Jednym z nich jest temperatura, produkt nie może znajdować się przez długi czas w bardzo chłodnych miejscach, gdzie temperatura spada do około 0 stopni Celsjusza lub poniżej tej wartości. Wtedy dysperbit straci na swoich właściwościach i nie będzie pełnił roli odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Produkt ten nakładamy za pomocą pędzla lub pacy, aplikujemy cienką warstwę o grubości 1 mm. Trzeba odczekać aż powłoka wyschnie, możemy to zaobserwować w chwili, gdy zmieni on swój odcień na czarny. Wtedy nakładamy kolejną warstwę. Aby wzmocnić powierzchnię można skorzystać też z posypki dachowej, która zabezpiecza izolację dachu. W przypadku kładzenia powłoki ochronnej na dachu trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego dnia i pogody. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić więcej niż 10 stopni Celsjusza i nie może padać deszcz. Gdy nałożony materiał wyschnie będziemy mieli gotową powłokę odporną na działanie wielu czynników atmosferycznych takich jak temperatury od -30 do 100 stopni Celsjusza. Zobacz także: specyfika rynku budowlanego w Polsce.
Jakie jeszcze fragmenty domu można zabezpieczyć dysperbitem?
Materiał ten stworzony na bazie asfaltów ponaftowych, w połączeniu ze środkami emulgującymi oraz antykorozyjnymi możemy użyć nie tylko przy zabezpieczeniu dachu lub fundamentów. Zalety dysperbitu są coraz częściej zauważane przez firmy budowlane z całej Polski, ale również przez osoby mające świadomość dotyczącą istnienia tego preparatu. Z zastosowań tego materiału warto wymienić:
1. Tworzenie izolacji poziomej i pionowej ścian w obiektach
2. Wykonywanie powierzchni ochronnej w kuchni, pralni lub łazience
3. Izolacja posadzki oraz reszty domowych powierzchni po połączeniu dysperbitu z wodą
4. Warstwa ochronna dla powierzchni stalowych i ich ochrona przed korozją i wodą