Kanalizacja zewnętrzna pełni ważną rolę w każdym domu, dzięki niej pozbywamy się ścieków. Wiele osób szukających poszczególnych elementów na własną rękę może mieć problem ze znajomością tematu. W związku z tym przypomnijmy, iż na instalację zewnętrznej kanalizacji składają się elementy takiej jak: zasuwa burzowa, przewód odpływowy, przykanalik, studzienka rewizyjna, kanalizacyjna oraz zbiornik bezodpływowy, sieć kanalizacyjną lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów należy przypomnieć, że wszelkie części składowe są obecnie wykonywane z tworzyw sztucznych, odpornych na działanie nieczystości oraz wolniej się starzejących. Pierwszym elementem jaki omówimy jest zasuwa burzowa. Nie ma obowiązku jej stosowania, natomiast zapobiega ona ewentualnym awariom w postaci cofania się ścieków w niższe części budynku. Takie urządzenie sprawdza się doskonale także w przypadku nieproszonych gości np. szczurów lubiących poruszać się rurami od kanalizacji. Taką zasuwę należy umieścić możliwie blisko budynku, najlepiej w studzience kanalizacyjnej z łatwym dostępem w razie potrzeby. Kolejny element to przewód odpływowy, który stanowi niejako łącznik między kanalizacją zewnętrzną i wewnętrzną. Musi być on umocowany z odpowiednim spadkiem, który będzie zbierał wszelkie nieczystości i odprowadzał je z budynku. Taka rura występuje często w rozmiarze 160 cm średnicy i należy osadzić ją na głębokości powyżej 60 cm. Wówczas nie wystąpi problem z przymarzaniem. Niekiedy nie mamy możliwości wykonania tak głębokiego wykopu, wtedy potrzebne będzie dodatkowe obłożenie rur materiałem izolującym.
Studzienka kanalizacyjna jest odpowiedzialna na wykonanie ewentualnych napraw związanych z całą instalacją. Taka studzienka może mięć różny kształt w zależności od naszych potrzeb. Kolejna część to przykanalik, który pełni rolę głównego odbiorcy nieczystości pozbywającego się ich do sieci kanalizacyjnej lub też oczyszczalni ścieków. Element ten mocuje się najczęściej przy studzience rewizyjnej lub też wpuście bocznym. Ostatni ważny element to zbiornik bezodpływowy, czyli popularne szambo. W montażu tego zbiornika niezwykle ważny jest dokładny montaż i uszczelnienie. Jeśli mamy taką możliwość to w sklepach budowlanych kupimy gotowe zbiorniki z tworzywa sztucznego. Jest on w pełni odporny na napór nieczystości i nie powoduje trudności w transporcie ze względu na niską wagę.
Pingback: Gruntowy wymiennik ciepła pod budynkiem. Jak to zrobić? | Materiały budowlane