Jak wykończyć schody wejściowe do domu jednorodzinnego?

Konstrukcje żelbetowe schodów to najpopularniejsze rozwiązanie jeżeli chodzi o polskie warunki. Cztery pory roku o różnym nasileniu opadów oraz temperatur zmuszają nas do ochrony schodów materiałami odpornymi na działanie wszelkich czynników pogodowych. Nasz wybór powinien być też uzależniony od innych elementów elewacji, wykończenia budynku. W tym artykule przyjrzymy się dwóm materiałom, które są wykorzystywane z powodzeniem jako element wykończenia schodów. 

Płytki ceramiczne

Wykorzystanie klinkieru, gresu lub terakoty pozwala na zachowaniu doskonałych właściwości takich jak: proste utrzymanie czystości, dobrą wytrzymałość oraz stosunkowo niską cenę. Należy zadbać o wybór płytek o klasach ścieralności IV, V oraz twardości w granicach 8. Dzięki temu będziemy mieli podłoże antypoślizgowe i zarazem odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba również wybierać modele o niskiej nasiąkliwości, przez co będą one odporne na silne mrozy. W marketach budowlanych znajdziemy obecnie modele przeznaczone stricte do obłożenia schodów. Są to często zestawy z ciekawą strukturą zapewniającą stabilne poruszanie się po schodach. Warto zadbać, aby płytki stopnicowe delikatnie wystawały, dzięki czemu nie będzie problemu z podciekaniem wody.

Płytki kamienne

Jeżeli chodzi o płytki kamienne to powinny one cechować się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Popularnością dla zastosowań w przypadku schodów cieszę się gatunki takie jak: piaskowiec, marmur, bazalt, czy granit. Tutaj możemy nie tylko uzyskać doskonałe właściwości techniczne, ale też wizualne. Wszystko to za sprawą bogatego zdobnictwa i kolorów od tradycyjnego brązu, czerni do zieleni, beżu czy naturalnego różu. Niektóre kamienie takie jak granit pozwalają na polerowanie powierzchni, które zapewnia niespotykany wygląd całej konstrukcji. Tutaj również spotkamy się gotowymi płytkami do obłożenia schodów. Kamień musimy też odpowiednio zaimpregnować, dzięki czemu uzyskamy trwałą powierzchnię na wiele lat. Dobrym wyborem jest zakup płytek kamiennych o strukturze surowej lub groszkowanej, dzięki czemu uzyskamy szorstką podłogę. Jeżeli jednak posiadamy kamień nieco bardziej śliski to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać schodom podobnych właściwości. Wystarczy wtedy zamontować specjalne listwy antypoślizgowe z tworzyw sztucznych. Zobacz także: Posadzka betonowa, polerowana, zacierana i jej renowacja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Roboty wykończeniowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.