Gdzie wyrzucać odpady budowlane? O zagospodarowaniu słów kilka.

Wykonana przez firmę budowlaną inwestycja często pozostawia po sobie stos odpadów budowlanych, z którymi nikt nie wie co należy zrobić. Część osób decyduje się na nielegalny proceder i wywiezienie gruzu do pobliskiego lasu. Jest to niestety sposób niezgodny z polskim prawem. Zanieczyszczanie środowiska ma bardzo duży wpływ na przyrodę, materiały budowlane rozkładają się przecież latami. Ponadto w czasie wyrzucania śmieci i przyłapania na gorącym uczynku możliwe są kary finansowe. Jak więc pozbyć się materiałów, które nadają się tylko na śmietnik, bez łamania prawa? 

Trzeba wiedzieć, że kosztem budowy jest nie tylko odnowienie i remont domu, ale również utylizacja odpadów budowlanych. Palenie nimi w piecu nie jest wcale dobrą opcją, ponieważ wiele produktów wytwarza bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje. Pozbycie się resztek przez wyrzucenie ich do śmieci to też kiepski pomysł. Mieszkańców obowiązuje segregacja śmieci, a groźne odpady nie mogą być umieszczane razem z plastikiem, czy metalem. Jeśli firma budowlana robiła remont lub budowała nasz dom to może się okazać, że nie są oni chętni do posprzątania pozostałości. Wtedy będzie konieczność ich wyrzucenia we własnym zakresie i szukanie innych uczciwych możliwości na pozbycie się odpadów. Główną metodą na usunięcie śmieci budowlanych z naszego terenu jest wynajęcie firmy zajmującej się odbiorem odpadów lub też skorzystanie z pomocy lokalnego urzędu gminy, gdzie uzyskamy niezbędne informacje. Wsparcie oferują niekiedy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które część śmieci odbiorą od nas zupełnie za darmo. Można tez rozejrzeć się za punktem gromadzenia odpadów oraz selektywnej zbiórki. Potrzebne informacje możemy też uzyskać od wspólnot mieszkaniowych, które co jakiś czas pozbywają się niechcianych śmieci po np. ocieplaniu bloków.

Jeśli takich śmieci mamy naprawdę dużo to sensownym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kontenera dostarczanego przez przedsiębiorstwo utylizujące odpady. Przywieziony na miejsce pojemnik wystarczy napełnić, a później zostanie on zabrany ponownie przez firmę. Warto dopytać o możliwość wydania dokumentu potwierdzającego utylizację śmieci, gdyż niekiedy zdarzają się firmy wyrzucające nagromadzone odpady do pobliskich lasów. Część materiałów to szansa na zarobek lub chociaż pokrycie kosztów wywiezienia pozostałych. Wśród nich możemy wymienić stalowy i metalowy złom, który przyjmie złomowisko. Niektóre śmieci jak cegły można wykorzystać później w ogrodzie do zakwaszenia podłoża pod rośliny. Jeśli chodzi o śmieci jakich pozbędziemy się w każdym śmietniku to są nimi m.in. plastik, papier, czy styropian.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.