Czy trzeba gruntować płyty GK przed malowaniem?

Płyty kartonowo-gipsowe są bardzo często montowane we wnętrzach jako części stałe oddzielające pomieszczenia lub do instalacji sufitów, ale ich zastosowanie jest dużo szersze. Malowanie płyt GK wygląda podobnie malowania zwykłych ścian, sporą zaletą płyt jest idealnie równa powierzchnia, bez żadnych skaz. Podstawowym kłopotem przy malowaniu karton-gipsu jest chłonność. Materiał bardzo szybko wchłania duże ilości farby, ale można temu zaradzić. 

Podobnie jak przy malowaniu zwykłych ścian tak i tu trzeba będzie przygotować powierzchnię do przyjęcia warstw farby. Ważna jest także dbałość o przestrzeń wokół, należy zabezpieczyć folią podłogi, meble, ramy okienne, kontakty itd. Wszelkie znalezione dziury, ubytki trzeba  załatać. Wówczas całą powierzchnię pod malowanie trzeba zagruntować produktem typu Uni-grunt. Jest to istotna część prac, ponieważ od dokładnego zagruntowania będzie zależeć jakość malowania. Pominięcie tego etapu sprawi, iż ściana z płyty będzie w części miejsc prześwitywać nawet po nałożeniu kolejnych warstw farby. Grunt nie tylko obniża wchłanialność farby przez płyty GK, ale sprawia, że zużyjemy farby mniej i będzie się ona lepiej trzymać. Jeśli szukamy innych rozwiązań to na rynku znajdziemy też farbę podkładową, którą ułatwia zlikwidowanie niewielkich nierówności powierzchni, taki produkt dodatkowo zmniejsza wchłanialność płyt.

Po wyschnięciu gruntu lub farby podkładowej można zacząć nakładać wybrany przez nas kolor. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych najlepsze są gęste farby charakteryzujące się lepszym kryciem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup farby lateksowej, którą jak w przypadku tradycyjnego produktu kładziemy warstwowo, odczekując kolejno na przeschnięcie poszczególnych warstw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Roboty wykończeniowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.