Gruntowy wymiennik ciepła to w zasadzie nic innego jak wsparcie dla domu każdego typu. Pozwala on na ogrzania powietrza przy użyciu darmowej energii kumulowanej tuż przy gruncie lub też na schłodzenie pomieszczeń latem. Jest to swego rodzaju instalacja przypominająca systemy wentylacyjne.
Tworzenie takiego systemu nie powinno przysporzyć wielu trudności nawet mniej wprawionym osobom. Znajdziemy kilka różnych rozwiązań, które możemy zastosować zgodnie z potrzebą. Pierwszym z nich jest wykonanie wymiennika rurowego na bazie tanich rur kanalizacyjnych PCV lub też specjalnych rur z antybakteryjną powłoką. Taki system może bazować na jednym rurociągu o długości kilkudziesięciu metrów lub też instalacji wykonanej z położonych równolegle rur. Musimy jedynie pamiętać o wykonaniu około dwumetrowego wykopu, dobrze utwardzonego. W tym celu wystarczy użyć wypełnienia wykopu drobnym żwirem lub piaskiem. Jeszcze inną metodą jest wymiennik rurowy wpuszczony przez powierzchnię żwiru. Wynika to z bardzo dobrych właściwości akumulacyjnych energii. Tutaj wykop może mieć około 1 – metra, który zasypujemy żwirem gradacji w granicach 30 – 50 mm. Następnie instalację wyposażamy w geowłókninę, które zapobiega dostępowi do instalacji niepożądanych owadów. W miejscu, gdzie dostaje się powietrze należy przyłączyć rurę rozdzielającą powietrze na całej szerokości. Kolejna rura umieszczona na końcu zbiornika będzie zasysać powietrze do instalacji w domu. Do transportu powietrza warto wybrać krótką rurę, zapobiegnie to zbyt silnemu oporowi powietrza.
Ostatnim sposobem na gromadzenie ciepłego powietrza z budynku jest wymiennik mocowany na płytach. Wówczas znikają wady poprzednika, które mogły prowadzić do zbyt dużego oporu powietrza. Tutaj konieczny będzie udział koparki i profesjonalnej firmy, gdyż wykop musi być szeroki i długi na kilkanaście metrów. Podobnie stosujemy tu podsypkę ze żwiru oraz piasku, na którą kładzione są płyty z tworzywa sztucznego. Na tą warstwę nakładana jest folia przy zachowaniu spadku ułatwiającego odpływ wody. Wymiana powietrza działa tu na zasadzie specjalnych szczelin, które rozprowadzają ciepło po tunelach i zbierają nadwyżkę z budynku. Zobacz także: Elementy składające się na instalację kanalizacyjną zewnętrzną.