Cienka powierzchnia nazywana jastrychem jest pomocna jako element usprawniający pracę materiału położonego na podłodze. Warstwę można położyć jako jastrych asfaltowy, cementowy, epoksydowy, magnezjowy. Składniki do położenia na podłodze dobiera się pod względem podłoża i przewidywanych obciążeń na jakie będzie narażona. Wśród zalet takiego rozwiązania należy nadmienić, iż warstwa o grubości 10-60 mm chroni podłoże przed ogniem, dostawaniem się pod podłogę zimna lub wody, ponadto podłoga zyskuje lepsze właściwości akustyczne i podłoga staje się równa na całej powierzchni.
Nawet tradycyjny jastrych cementowy sprawia, że zyskujemy trwałą i równą powierzchnię. Takie podłoże umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych prac np. tworzenie różnego rodzaju konstrukcji z płytek ceramicznych, wykładzin lub paneli. Innym sposobem jest jastrych anhydrytowy i gipsowy, który nadaje się jako podłoże pod płynne podłogi. Taka warstwa buduje powierzchnię charakteryzującą się dobrą odpornością na wilgoć. Ważna jest także szybkość z jaką schnie, ponieważ już po jednej dobie można po podłodze bezpiecznie chodzić. Tak utwardzona powierzchnia sprawia, że nie występują żadne odkształcenia i nie trzeba myśleć nad zrobieniem dylatacji. To spora zaleta, unikamy wtedy niepotrzebnych problemów z podłożem takich jak unoszenie powierzchni do góry w niektórych miejscach podłogi.
Innym podziałem jest jastrych układany na mokro oraz sucho. Ten pierwszy wykorzystujemy w przypadku podłóg w dopiero co wybudowanych obiektach. Materiał występuje wówczas najczęściej jako zaprawa samopoziomująca. Suchy jastrych to dobre wyjście przy prowadzeniu remontu np. wymiany podłóg. Jastrych dobrze jest wykonać, trzeba tylko wiedzieć jaki materiał wybrać pod określone podłoże. Można o to dopytać eksperta, który podpowie najlepsze rozwiązanie pod kątem naszych potrzeb. Zobacz także: cegła klinkierowa, elewacyjna na komin. Czym się wyróżnia?