W momencie projektowania domu lub budynku będziemy musieli wybrać odpowiedni kąt nachylenia dachu. Od tej decyzji zależeć będzie wybór pokrycia dachowego, które zależne jest od parametrów naszego dachu. Inne materiały sprawdzą się w przypadku kąta 30 stopni, inne dla nachylenia powyżej 40 stopni. Jak więc dobrze dobrać kąt nachylenia i uniknąć błędów?
Podstawowy kłopot przy bardzo dużym kącie nachylenia naszego dachu (około 60 stopni) to proces układania i instalacji elementów pokrycia dachowego. W takim wypadku może być konieczne nabycie specjalnych spinek, które utrzymają dachówki na miejscu. Dla mniejszego pochylenia dachu takie spinki bedą również koniecznie, ale będzie ich zdecydowanie mniej. Sporą wadą stromych dachów jest ich gorsza odporność na oddziaływanie wiatru. Na powierzchni dachu może powstawać podciśnienie, które w razie silnego wiatru może uszkodzić pokrycie dachowe lub zerwać część położonego materiału. Kłopotliwe może być także pokrywanie dachu papą, która nie będzie trzymać się powierzchni i zacznie po niej spływać. Niezwykle płaski dach to także niekiedy problem, ponieważ niewielkie kąty nachylenia w granicach 3 stopni mogą powodować dużo słabsze odprowadzanie deszczu. Większość dachów o niewielkim kącie nachylenia musi być specjalnie uszczelniane, co powoduje wzrost kosztów takiej inwestycji. Zobacz także: cegła klinkierowa, elewacyjna. Czym się wyróżnia?
Przyjęto, iż najlepszym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej jest połać dachowa ułożona pod kątem od 30 do 45 stopni. Dobry dekarz z pewnością taki kąt dachu doradzi. Wszystko zależy od miejsca w jakim zamieszkujemy, specjaliści w niektórych częściach kraju zalecają montaż bardziej stromych dachów. Wynika to z dużych opadów deszczu i śniegu na danym terenie w skali roku. Stroma powierzchnia szybciej odprowadzi duże ilości wody i zalegającego śniegu. Jeśli mamy już świadomość jaki kąt nachylenia będzie najlepszy to powinniśmy przejrzeć dostępne materiały na nasza dach. W zależności od kąta nachylenia dachu powinniśmy wybrać określony materiał, który sprawdza się najlepiej dla danego typu konstrukcji. Poniżej krotka ściągawka ułatwiająca wybór:
• Blachę stalową płaską, falistą lub blachodachówkę warto położyć na dachu z minimalnym kątem nachylenia wynoszącym około 12 stopni
• Dwuwarstwowa papa sprawdzi się w przypadku dachu ze spadkiem od 3 do 17 stopni
• jednowarstwowa papa to dobre rozwiązanie dla poszycia dachowego o kącie nachylenia wynoszącym 9-12 stopni
• dachówki to świetnie rozwiązanie dla nieco bardziej pochyłych konstrukcji z kątem powyżej 30 stopni. W przypadku płaskich konstrukcji taki dach może przeciekać.
• gonty bitumiczne to niemal uniwersalne rozwiązanie dla kątów nachylenia między 11, a 45 stopni.