Obróbka blacharska dachu krytego papą, lukarny? Kiedy się przyda?

Obróbka blacharska to bardzo istotne działania, które zapewnią szczelność oraz trwałość  dachu na negatywne warunki atmosferyczne. Wszelki pośpiech i niedokładność w obróbce blacharskiej będą powodowały przeciekanie i występowanie zawilgoceń. Ten trwający kolejne lata proces spowoduje z czasem duże problemy, w tym nawet zagrzybienie oraz osłabienie właściwości nośnych budynku, może też dojść do zwyczajnego pękania mocno zmarzniętych fragmentów. Aby dobrze chronić i zabezpieczyć dach przyda się fachowa i trwała obróbka blacharska

Podczas obróbki blacharskiej bardzo ważny jest dobór materiału o wysokiej jakości oraz późniejsze kontrolowanie dokładnego wykonania wszystkich łączeń. Dokładne spasowanie wszelkich elementów to dopiero początek, gdyż liczy się też lutowanie, które dokładnie uszczelnia konstrukcję przez oddziaływaniem wody. Wrażliwe miejsca w budynku to mocowania rynien, gdzie duże opady deszczu są odprowadzone na dół. Następnym ważnym miejscem jest komin, gdzie konieczne jest zrobienie tzw. kozubka, który nie pozwala na gromadzenie się deszczówki i podciekanie. W takim wypadku obróbka blacharska pełni naprawdę istotną rolę, chronić trzeba również podstawę komina. Obróbka w tym miejscu powoduje, iż blacha umożliwia stworzenie niewielkiego kanaliku, przez który woda będzie swobodnie spływać przez system orynnowania aż do podłoża.

Jeśli chodzi o miejsca wykorzystania blachy instalowanej na dachach domów oraz obiektów to możemy wyróżnić także m.in. utworzenie wiatrownicy bocznej i górnej, kalenice, obróbkę przyścienną, blachy okapowe, czy konstrukcje przeciwśniegowe instalowane nad orynnowaniem.

Czytaj również: dekarz Ostrołęka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dachy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.