Styropian elewacyjny, podłogowy. Jak sprawdzić jakość?

Styropian to dobrze znany materiał, który jest jednym z głównych produktów wykorzystywanych w budownictwie do izolacji ścian i wielu innych rzeczy. To bardzo dobry w użytku produkt, lekki, prosty w obróbce i niewymagający wielkiego doświadczenia w czasie instalacji. Podobnie jak w przypadku innych materiałów tutaj również można kupić produkty słabszej jakości. Wtedy istotny jest wybór styropianu nie pod kątem najtańszego materiału, ale dobrego pod względem parametrów. Polistyren spieniony może się różnić wagą, mimo potencjalnie tych samych wymiarów. Wszystko zależy więc od producenta. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie? 

Nawet dokładna kontrola składu i spełnienia norm opisanych przez producentów wiele nam nie powie. Szukają informacji musimy słuchać specjalistów znających się na rzeczy. Eksperci zwykle biorą pod uwagę wagę materiału jako podstawową kwestię przy zakupie styropianu. Jest o tyle ważne, ponieważ sporo popularnych okazji nieznanych dostawców może się okazać zupełną pomyłką. Przy wyborze materiału powinniśmy wziąć pod uwagę objętość umieszczoną na opakowaniu, wystarczy ją porównać z minimalną wagą określoną dla danego typu materiału. Jeśli pojawią się rozbieżności wagowe to oznacza, że styropian nie spełnia norm określonych przed producenta. Minimalne przykładowe wartości dla określonych rodzajów styropianu: EPS 70 (13,5 kg/m3), EPS 80 (15 kg/m3), EPS 90 (17kg/m3), EPS 100 (18kg/m3), EPS 120 (20kg/m3), EPS 150 (24kg/m3), EPS 200 (28kg/m3). 

Taka kontrola nie może być dla nas jedynym wyznacznikiem na rozeznanie się w jakości styropianu. Trzeba wiedzieć, że przechowywany w wilgotnych pomieszczeniach materiał będzie różnił się właściwościami i nie zawsze będą one wskazywały na lepsze właściwości styropianu. Wtedy nieco większa waga może świadczyć o wilgoci, która nie zdążyła jeszcze odparować. Jednak to najczęściej waga jest pierwszym wyznacznikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego materiału. Warto zajrzeć do naszych innych artykułów, o izolacji akustycznej ścian i podłóg pisaliśmy tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Izolacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.