Okna piwniczne, czyli jak zadbać o skuteczne doświetlenie?

Adaptacja piwnicy to jedno z bardzo wymagających zadań w budynkach użytkowych. Wynika to z trudności w dostarczeniu do wnętrza światła naturalnego. Charakter piwnicy można jednak zmienić, co przekłada się na wygodę codziennego użytkowania. Taka przestrzeń może pełnić funkcję miejsca do pracy, mini biura, warsztatu, czy nawet pokoju gościnnego. 

Dostarczenie światła w piwnicach znajdujących się powyżej poziomu terenu nie należy do trudnych zadań. W przypadku pomieszczenia już wyposażonego w okna o niewielkich rozmiarach zawsze możemy skorzystać z możliwości poszerzenia otworu i wstawienia większego okna. Wówczas niezbędne będzie powiększenie nadproża. Takie rozwiązanie nie zawsze ma jednak uzasadnienie. Niekiedy inwestorzy decydują się na montaż kilku okien, zamiast jednego. Wynika to z potrzeby doświetlenia większej ilości przestrzeni. Czasem niezbędne jest wybicie otworu we wschodniej ścianie. Niekiedy potrzebne jest zastosowanie okien spełniających wysoką izolacyjność, taki zabieg jest konieczny w przypadku budynków posiadających ogrzewanie także w piwnicy. A co w przypadku nowego nadproża? Zastosowanie nowego nadproża wiąże się z wykuciem otworu przystosowanego pod nowe okno. Jest to w praktyce ingerencja w strukturę obiektu, co przekłada się na konieczność przygotowania projektu przebudowy i zgłoszenia tego faktu w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Obniżony teren i odwodnienie

Przy tego typu lokalizacji piwnicy należy uwzględnić obniżenie terenu od strony południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. W celu pozbycia się deszczówki wystarczy wykonać odpływ. W przypadku niewielkiej wielkości zagłębienia wystarczy zastosować grunt przepuszczalny (żwir, piasek) oraz wykonać nieduży spadek odprowadzający wodę z dala od budynku. Należy pamiętać, iż warstwę przepuszczalną należy umieścić poniżej ław fundamentowych. Niekiedy konieczne jest użycie odwodnienia w postaci studzienki chłonnej. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku trudności w odprowadzeniu wody do kanalizacji deszczowej. Taki problem występuje najczęściej w przypadku instalacji położonej zbyt wysoko. Studzienkę chłonną budujemy przy użyciu kręgów z betonu i wypełnieniem ich gruntem przepuszczalnym.

Teren przy oknach piwniczych

Należy pamiętać, że w przypadku ścian w pobliżu okien piwnicznych konieczna jest dbałość o skuteczne zabezpieczenie całej konstrukcji. Mur oporowy mógłby nie wytrzymać pod stałym naciskiem gruntu. Dlatego stosowanym rozwiązaniem jest przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji przy użyciu zbrojenia. Konstrukcja żelbetowa musy być uwzględniona przez osobę odpowiedzialną za projekt. Pamiętajmy, że w trakcie zimy dochodzić będzie do przemarzania gruntu, dlatego niezbędne jest wgłębienie ścianki przynajmniej na 0,5 m poniżej poziomu posadzki dla studzienki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.