Materiał ten jest znany od wielu lat i służy przy wielu pracach w przydomowym warsztacie, ale nie tylko. Przy jego pomocy pozbędziemy się niechcianej warstwy w procesie szlifowania drewna, metalu, nadawaniu wybranym strukturom matowego wykończenia. Papier ścierny to nic innego jak materiał w postaci kartonu lub innego tworzywa, pokryty ziarnem na bazie tlenku aluminium, karborundu, węgliku krzemu lub elektrokorundu.
Papier wysokiej jakości powinien charakteryzować się dokładnie zbitym podłożem, które nie oddzieli się podczas silnego tarcia lub zmiany temperatury. Ponadto taka powłoka ma specjalną warstwę, dzięki której powstały w czasie pracy pył nie powinien do niej przylegać. Część osób nie wie, iż producenci oznaczają typy papieru ściernego dla danego materiału za pomocą kolorów. Często jest to także oznaczenie w formie napisu, a więc na rynku znajdziemy zarówno papier ścierny do określonych zastosowań, jak i ten uniwersalny. W sprzedaży dostępne są też papiery do zadań specjalny charakteryzujące się wzmocnioną odpornością na działanie wody, pracę w trudnych warunkach, czy jako panel podłączany do elektronarzędzi. Papiery różnią się gradacją, która mówi nam jakiej wielkości ziarno zastosowano. Taką informację umieszcza się na tylnej stronie w formie nadruku. Przedział gradacji jest naprawdę spory i waha się w przedziale oznaczonym od P24 do P2500. Papier ścierny można kupić zarówno w określonym formacie jako arkusz, ale też w dużych rolkach.
Jak dobrać papier pod określone zastosowania?
Zgodnie z oznaczeniem gradacji łatwo jest rozpoznać jaki papier będzie najlepszy np. do drewna, czy ścierania powierzchni mineralnych. Poniżej prezentujemy wykaz ułatwiający wybór papieru ściernego w sklepie:
• Gradacja P24-P400 to najlepszy wybór do pracy z drewnem
• Gradacja P20 wykorzystamy do działań na powierzchniach mineralnych
• Gradacja P40-P1200 stosujemy do wszelkiego rodzaju powierzchni pokrytych lakierem
• Gradacja P80-500 to dobry wybór jeżeli chodzi o prace z powierzchnią blaszaną
• Gradacja P600-1200 sprawdzi się w przypadku tworzyw sztucznych
• Gradacja P24-120 to najlepsza opcja w pracach wymagających, przy dużym obciążeniu