Rozbiórka domu, formalności i kary. Kiedy wymagane jest pozwolenie?

Kiedy kupimy teren, gdzie stoi stary dom będziemy zmuszeni do podjęcia działań w celu usunięcia dawnego budynku. Kwestia usunięcia obiektów wygląda podobnie jeżeli chodzi o budynki takie jak szopy, stary garaż itd. Wtedy sprawa może wymagać od nas uzyskania odpowiedniego pozwolenia na rozbiórkę, dzięki temu nasze prace nie będą się niepotrzebnie opóźniały. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie obiekty wymagają starania się o stosowną zgodę. 

Jeżeli chodzi o zabudowania o wysokości do 8 m, które nie są umieszczone w wykazie zabytków to żadne pozwolenie nie będzie konieczne. Trzeba wiedzieć, iż taki budynek musi być rozmieszczony w odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Kwestia ta wygląda tak samo jeśli chodzi o obiekty niewymagające uzyskania zezwolenia na ich budowę. Wśród takich miejsc znajdziemy altanki i wiat. Nie mogą być znajdować się w rejestrze zabytków. Wyjątkiem od tych zasad jest sytuacja, kiedy pozwolenie na wyburzenie może okazać się wymagane. Wśród takich budynków znajdują się te, których wyburzenie zagrażałoby pogorszeniu się stanu środowiska bądź też warunków sanitarnych. Identycznie wygląda prowadzenie wyburzenia w złych warunkach. Jeżeli chcemy wykonać rozbiórkę trzeba tylko zgłosić taką chęć do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. W dokumencie trzeba zamieścić dane omawiające zakres prac, ich rodzaj i metody wykonania.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków zmuszają nas do złożenia pisma do generalnego konserwatora zabytków. To on zadecyduje o usunięciu budynku z rejestru. Na zgodę konserwatora można liczyć wyłącznie wtedy, gdy obiekt nie będzie zdatny do remontu. W momencie otrzymania zgody, należy złożyć wniosek o pozwolenie na wyburzenie. Każdy inny przypadek budynków powyżej 8 m lub rozmieszczonych na skraju działki będzie potrzebował  zgody urzędników. Dodatkowo oprócz dokumentu o rozbiórce trzeba będzie przygotować kilka innych pism:  szkic rozmieszczenia obiektu, zgodę na piśmie właściciela budynku, opis zakresu pracy oraz metod ich wykonania oraz sposób zabezpieczenia terenu pod kątem ochrony mienia i ludzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.