Stan surowy otwarty na zimę. Jak zabezpieczyć dom?

Zimowa przerwa w stawianym właśnie domu zmusza do zabezpieczenia go bez względu na etapy, które mamy już za sobą. Dlatego bardzo istotne staje się przemyślenie sposobu w jaki ochronimy wszystkie elementy podczas chłodnych dni. Tym bardziej, że we wnętrzach budynku zupełnie otwartego możemy mieć problemy z pojawieniem się nieproszonych gości. Odpowiednie zabezpieczenie pozwala zaoszczędzić potrzebne na budowę środki, gdyż unikniemy zniszczeń spowodowanych pogodą lub wandalizmem. 

Dom w stanie surowym to budynek posiadający już postawione ściany, zrobiony strop, więźbę wraz z pokryciem dachowym oraz kominem. Taki obiekt nie posiada jednak okien oraz drzwi, które to należałoby zabezpieczyć. Jest to istotne, ponieważ uniemożliwia to dostawanie się do środka deszczu, śniegu, nieczystości oraz nieproszonych gości. Wystarczy jedynie zabezpieczyć zewnętrzne otwory. Bagatelizowanie tego problemu może skutkować dostawaniem się do wnętrza śniegu, który roztopi się na wiosnę i spowoduje uszkodzenia w postaci dużych zawilgoceń. Najtańszym sposobem i zarazem skutecznym jest wykorzystanie folii budowlanej lub malarskiej, którą rozciągamy na drewnianych deskach. Metoda ta sprawdzi się jednak wyłącznie w budynkach nienarażonych na silne podmuchy wiatru i wizyty nieproszonych gości. Folię łatwo jest rozerwać, więc lepszym wyborem dla takich zastosowań będą drewniane deski przytwierdzone do budynku.

Często nie musimy kupować nowego materiału i niepotrzebnie wydawać pieniędzy, wystarczy wykorzystać deski pozostałe po szalunkach. Jeżeli już musimy nabyć deski to najtaniej wyjdzie zakup tych nieheblowanych. Dobrym sposobem są też płyty OSB, które cechują się bardzo dobrą trwałością i wytrzymałością na wodę. Minusem tego rozwiązania jest jednak cena, która będzie dużo droższa zarówno od desek, jak i folii. Bez względu na wybór materiału bardzo ważne jest zadbanie o pozostawienie niezbędnych szpar, które będą naturalną cyrkulacją. Budynek powinien oddychać, co w przypadku płyt OSB lub folii może być utrudnione. Tutaj deski będą miały bezapelacyjną przewagę. Jednak wybór materiału zależy od potrzeb i sumy jaką chcemy wydać. Po zakończeniu zimy warto zadbać o izolacje pianką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.