Samoregulujący kabel grzejny do rur. Jak zapobiegać przymarzaniu?

Rury rozmieszczone na zewnątrz budynku mogą być problematyczne w użytkowaniu w czasie okresu zimowego. Wynika to z bardzo niskich temperatur, które mogą prowadzić do miejscowego przemarzania instalacji wodnych. Takie działanie będzie skutkowało nawet uszkodzeniem rur wodnych oraz kanalizacyjnych, stąd też pojawiły się na rynku rozwiązania w postaci specjalnych przewodów grzejnych, które utrzymują stałą temperaturę rur. Kiedy warto rozważyć montaż takich kabli elektrycznych? 

Zgodnie z lekarskim porzekadłem, że lepiej zapobiegać jest niż leczyć, tak i tutaj ważne jest podjęcie działań z wyprzedzeniem. Ewentualna naprawa popękanej instalacji jest nie tylko czasochłonna, ale też sporo kosztuje. Montaż przewodów w przypadku rur doprowadzających wodę do budynku jest więc nieocenioną opcją. Kable grzejne mogą chronić nasze rury, szczególnie te zagłębione powyżej strefy przemarzania, łącznie z instalacją kanalizacyjną. Podobnie ma się sprawa rur przytwierdzonych na zewnątrz budynku, przez które przebiega woda. Mowa tu więc zarówno o piwnicach, ale też garażach i innych obiektach gospodarczych. Takie przewody grzewcze są skuteczne zawsze i szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z brakiem eksploatacji instalacji wodnej przez cały rok. Wtedy najłatwiej jest o przemarzanie, zabezpieczenie naszych rur powinno być więc priorytetem.

Jakie przewody wykorzystuje się do ochrony rur?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są samoregulujące przewody grzejne oraz stałooporowe. Różnica między nimi polega na sposobie pracy, pierwsze pracują na zasadzie wykrywania temperatury panującej na zewnątrz i dostosowania odpowiedniej mocy do potrzeb instalacji. Z kolei przewody stałooporowe działają z ciągłą temperaturą. Dlatego też kable samoregulujące nie mają problemu z przegrzewaniem się, co w przypadku stałooporowych może być problematyczne. Ponadto przewody samoregulujące mogą być krzyżowane bez żadnych obaw. Jak wygląda takie zabezpieczenie rur w praktyce? Kablami owija się wybraną instalację, którą chcemy ogrzać. Nie ma też szczególnych przeciwskazań dotyczących materiału z jakiego powinny być wykonane rury. Mogą to być zarówno rury metalowe, ale też z tworzyw sztucznych. Jedynym warunkiem dla tych ostatnich jest tu odporność na ciągłą pracę w temperaturze do 90 stopni Celsjusza. Każdy system przewodów posiada wtyczkę, którą wystarczy podłączyć do gniazdka. Dodatkiem do instalacji mogą być czujniki, które będą regulowały temperaturę do wybranej przez nas wartości np. spadek temperatury na zewnątrz poniżej 7 stopni Celsjusza uruchomi ogrzewanie rur. Najlepszym sposobem bezobsługowego działania jest jednak termostat, który pozwoli nam zapomnieć o naszych instalacjach. Wówczas to system dzięki wykryciu temperatury otoczenia uruchomi kable elektryczne ogrzewające rury. Zobacz także: Sprawdzamy prawidłowy montaż okien.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.