Odwodnienie liniowe garażu. Jak działa?

Stawiając dom oraz garaż powinniśmy zastanowić się jak dobrze zaplanować przestrzeń w celu jak najlepszego odprowadzania deszczówki oraz roztopionego śniegu. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z miejscowymi kałużami utrudniającymi swobodne poruszania się wokół posesji. Dobre odwodnienie stanowi barierę dla wody, która mogłaby uszkodzić nasze fundamenty oraz ściany zewnętrzne. Jednym z rozwiązań stosowanych do pozbywania się nadmiaru wody są odwodnienia liniowe. 

Odwodnienia liniowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie budynek nie ma możliwości odprowadzenia wody przez tradycyjną kanalizację lub też ze względu na podłoże zupełnie niewchłaniające nadmiaru deszczówki. Zwykle tereny, gdzie stawia się domy mają wystarczającej jakości glebę, która jest w stanie zabezpieczyć budynek przed wilgocią. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy to podłoże musi być wspierane przed odwodnienie. Inaczej silne opady mogłyby powodować dostawanie się wilgoci do naszego budynku. W takiej sytuacji mamy do czynienia z pogorszeniem właściwości izolacyjnych budynku, ale też łatwym przemarzaniem. Taka utrzymująca się sytuacja może w szybkim czasie doprowadzić do uszkodzenia elewacji. Niestosowanie odwodnienia będzie miało też wpływ na garaż, który może zostać zalany. W skrajnych przypadkach będziemy mieli problem z okresowym zalewaniem budynku, w tym i narzędzi, czy pojazdów się tam znajdujących. Rozwiązaniem na tą bolączkę może być odwodnienie liniowe, które odprowadza nadmiar wody w sposób regularny. Montaż korytek deszczowych w miejscu, gdzie znajduje się spadek umożliwi usunięcie wody z terenu działki. Uchroni nas to także przed zmianą samego gruntu, który w przypadku solidnych opadów może stać się w przyszłości terenem podmokłym.

Ważnym elementem odpowiedzialnym za odwodnienie liniowe są korytka montowane zwykle na jednej powierzchni z podjazdem lub terenem o niskiej przepuszczalności wody. Tak stworzony spadek sprawia, że woda napływa tylko do wybranego obszaru, położonego często w dalekiej odległości od strefy mieszkalnej i parkingowej. Konstrukcja korytek sprawia, że wewnątrz nich nie zalegają żadne zanieczyszczenia, a woda może swobodnie płynąć. Wynika to z budowy i profilowanych kratek, które blokują napływ gałązek, czy kamieni. Bardzo istotny przy zakupie systemu odwodnienia jest zakup korytek zrobionych z odpowiedniego materiału. Musi być odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz niskie temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest więc korytko na bazie betonu lub polimerbetonu. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne to często wybierane są modele o długości 50 oraz 100 cm. Zwieńczeniem systemu korytek powinny być studzienki zbiorcze, które stanowią zakończenie zbierające nadmiar wody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundamenty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.