Wycieraczki zewnętrze do domu. Jaki model wybrać?

Wycieraczki pełnią bardzo ważną rolę, szczególnie w domu, gdzie nie brakuje nieczystości przynoszonych z podwórka na butach. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, ponieważ odpowiedni wybór materiału stosowanego w wybranych modelach szybko odwdzięczy się w czystości wewnątrz domu. Sprawdzimy teraz podstawowe wycieraczki, które znajdziemy na rynku. 

Pierwszym wciąż popularnym modelem są wycieraczki wykonane z naturalnych materiałów takich jak chociażby kokos. Taki zestaw jest nie tylko ekologiczny, ale też pozwala usunąć nieczystości z butów ze względu na chropowatą strukturę oraz solidny splot. Niekiedy to rozwiązanie jest zestawione z połączeniem gumy, co daje lepszą przyczepność. Musimy w tym miejscu pomyśleć, czy wolimy wykończenie pełne, czy posiadające niewielkie otwory. Pełna wycieraczka pozwala łatwo usunąć zabrudzenia, z kolei otwory umożliwiają pozbycie się z butów piasku osiadającego pod wycieraczką. Takie miejsce wystarczy od czasu do czasu zamieść szczotką. Innym wyjściem są egzemplarze gumowe, które posiadają specjalne wypustki w formie szczotek, które dobrze zbierają wszelki piasek i błoto z butów. Rozwiązaniem pomiędzy jest wycieraczka z gumy posiadająca taką właśnie strukturę oraz dodatkowo szczeliny odprowadzające wodę. Zaletą gumowych wycieraczek jest łatwość zachowania czystości, taki model wystarczy przepłukać w wodzie z dodatkiem detergentu. Coraz większą popularność zdobywają wycieraczki do złudzenia przypominające trawnik. Takie modele są wykonane zwykle z polietylenu nadającemu doskonałą wytrzymałość i odporność na szorowanie. Pytanie jakie należy sobie zadać jest też miejsce, gdzie położymy wycieraczkę. Jeżeli będzie ona znajdować się na zewnątrz to warto wybrać modele mrozoodporne z dodatkiem materiałów takich jak winyl. Z kolei w korytarzu możemy już dobrać dowolny model wykładzinowy.

Wielkość wycieraczki oraz kształt

Zasadą, która sprawdza się w praktyce jest wybór nieco większego modelu ze względu na łatwość czyszczenia obuwia. Zwykle jest to wycieraczka o wielkości przynajmniej 90 na 60 centymetrów. Czasem potrzebujemy niestandardowego rozmiaru, co nie jest problemem. Na rynku znajdziemy obecnie wycieraczki na rolce, wybrany egzemplarz przycinamy na wymiar. Większa wycieraczka = lepsza stabilność. Mniejsze modele mogą wymagać dokupienia mat antypoślizgowych uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się po podłodze. Dodatkowym atutem dużej wycieraczki jest możliwość postawienia większej liczby butów, co jest potrzebne szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Jeżeli chodzi o kształty to mamy wybór między prostokątnymi, kwadratowymi, półokrągłymi, owalnymi oraz zaokrąglonymi po jednej stronie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.