Jak polakierować podłogę z drewna sosnowego?

Decydując się na położenie drewnianej podłogi nie zawsze myślimy jak będzie się ona prezentować po dłuższym czasie użytkowania. Narażone na odbarwienia są przede wszystkim podłogi sosnowe, które mogą z czasem zmieniać kolor. To częste zjawisko, które występuje nawet po położeniu lakieru, który zabezpiecza, lecz nie chroni przed zmianą barwy. Rozwiązaniem nie jest pozostawienie podłogi samej sobie bez odpowiedniej ochrony, ponieważ takim działaniem możemy tylko spowodować efekt odmienny od zamierzonego w postaci uszkodzeń mechanicznych. 

Wyjściem z takiej sytuacji jest wykonanie cyklinowania drewnianej powierzchni i ponowne nałożenie lakieru z dodatkiem żywic akrylowych lub lakierów wodorozcieńczalnych. Wówczas drewniana podłoga zmieni barwę dużo później, niestety podłoże będzie też nieco bardziej narażone na powstawanie rys. Dobrze znane lakiery poliuretanowe będą rozsądnym rozwiązaniem, które zabezpieczy podłoże, ale z kolei nie będzie tak odporne na przebarwienia.   Możemy także pomyśleć nad użyciem oleju do parkietu, który będzie bardziej praktycznym wyjściem ułatwiającym dobre zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jedyną rzeczą, którą należy wiedzieć przy zakupie określonego preparatu jest czytanie etykiet poszczególnych środków. Znajduje się tam szczegółowy opis mówiący o wykorzystaniu preparatu na danym gatunku drewna. Otrzymamy wtedy odporną na zarysowania powierzchnię, która nie będzie się szybko odbarwiać.

Specjaliści dla drzew iglastych polecają najczęściej lakiery na bazie uretanów, preparaty alkidowe, a także uretanowo-alkidowe. Zanim zaczniemy nakładać lakier, powinniśmy najpierw usunąć żywicę. W tym celu możemy użyć chociażby benzyny ekstrakcyjnej. Później powierzchnię dobrze oczyszczamy, a ubytki uzupełniamy podkładem dostosowanym do lakieru. Aby jak najlepiej spasować ze sobą lakier i powierzchnię, należy dokładnie wiedzieć do jakiego drewna wykorzystamy wybrany produkt. Preparaty dostępne w sklepach różnią się całą gamą kolorów, które cechują się innym wykończeniem. Podłoga może być więc błyszcząca, satynowa lub matowa. Tutaj jest to nasz indywidualny wybór, który nada powierzchni określone właściwości estetyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Roboty wykończeniowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.