Układanie trawy z rolki. O co trzeba zadbać?

Czasem nie chce się nam oczekiwać na wzrost trawnika, który trzeba posiać i regularnie podlewać. Niekiedy dobrym wyjściem jest zakup gotowych rolek z trawą, które można położyć zaraz po wykończeniu nowo powstałego domu. Nie ma więc czasu oczekiwania, musimy się liczyć jednak z wyższym kosztem. Wynagradza to z pewnością nieskazitelnie zielony i równy trawnik. Żeby jednak utrzymać taki stan trzeba zadbać o podłoże, zakup gotowych rolek to dopiero początek pracy.

Zanim dokonamy zakupu rolek trzeba zadbać o podłoże, na którym rozwiniemy nasz trawnik. Musimy pozbyć się wszystkich korzenie, kamieni i chwastów. Istotny jest także wybór podłoża pod trawnik, gdyż będzie ona rosła zdecydowanie lepiej jeżeli gleba będzie cechowała się przepuszczalnością. Zwykle po budowie mamy wokół sporo ziemi kiepskiej jakości, wówczas trzeba wymieszać ją ze sklepową glebą o lepszych parametrach. Jeśli natomiast nasze podłoże nie przepuszcza zbyt dobrze to dobrym wyjściem jest dosypanie niedużej warstwy z drobnego żwirku, poprawi on jakoś podłoża. Czasem konieczne jest przekopanie działki wokół lub użycie glebogryzarki przyspieszającej ten proces. Grubość pasa ziemi pod trawę powinna mieć miniumum 10 cm głębokości. Dodatkowo można podłoże odżywić przy użyciu nawozów mineralnych, które to rozsypujemy i rozgarniamy w celu otrzymania identycznej struktury na całej powierzchni.

Dbałość o jakość gleby to jeszcze nie koniec, konieczne jest spełnienie kilku innych warunków. to nie wszystko, liczą się jeszcze inne czynniki. Pierwszym z nich jest możliwie jak najmniejszy spadek, ważne jest także rozłożenie trawnika na w pełni równej powierzchni bez dołków i wzniesień. Jeśli tego nie dopilnujemy to mogą pojawić się problemy z niedokładnym ukorzenieniem się trawy na całej powierzchni. Podłoże możemy ubić za pomocą własnych stóp, wystarczy zadbać o miarowe chodzenie bez tworzenie wgłębień w ziemi. Jeśli się one pojawią to całą ziemię należałoby ponownie ubić w tym miejscu. Podczas rozwijania rolek trzeba wiedzieć o kilku rzeczach. Podłoże należy przygotować na tyle wcześnie, żeby rolki z trawą nie oczekiwały na położenie powyżej 24 godzin. W procesie układania wystarczy delikatnie dociskać ją grabiami, pozwoli to pozbyć się zbędnego powietrza pod powierzchnią. Wówczas mogłoby nastąpić niedokładne ukorzenienie się całego trawnika. Po tym etapie całą powierzchnię należy podlać sporą ilością wody, dzięki temu trawa powinna przyjąć się bez żadnych niespodzianek. Zobacz także: Tynk gliniany na ścianach. Sprawdzi się w Twoim domu?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.